از گذشته تا کنون دریافت مهریه امری است که به آن بسیار اشاره شده است و در طول دوره های مختلف قوانین جدیدی را به خود دیده است اما شاکله ی اصلی خود را حفظ کرده ، دریاف مهریه آنقدر مبحث مهمی است که حتی در قرآن کریم نیز از آن یاد شده است.

قابل ذکر است که دریافت مهریه منوط به خواست زن است و هر زمانی که زن آن را مطالبه کند مرد باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند این زمان میتواند در طول زندگی مشترک باشد و یا حتی بعد از آن یعنی بعد از جدایی و طلاق، که باز هم تاکید می  کنم که به خواست زن بستگی دارد، البته برای حفظ زندگی و علاقه ای که در زندگی های مشترک وجود دارد کمتر زنی به فکر گرفتن مهریه خود در طول زندگی مشترک خود می شود.

برای مطالعه ی بیشتر درباره بهترین وکیل خانواده در تهران  روی لینک سبز رنگ کلیک کنید.

 

دریافت مهریه

دریافت مهریه

 

 

دریافت مهریه

برای اینکه درخواست دریافت مهریه در نزد دادگاه مورد قبول واقع شود باید حائز شرایطی باشد. این مسئله عمدتا در گذشته مسئله ساز بوده‌است و امروزه دفاتر ثبت ازدواج خود این شرایط را مدنظر قرار می‌دهند، مهریه قابل مالیت باشد مثلا کسی نمی‌تواند تمامی گازهای گلخانه‌ای تهران را مهریه زنش کند، مهریه قابل تملک باشد یعنی مرد بتواند مالک آن باشد مثلا مرد نمی‌تواند برج میلاد را مهریه کند، معین باشد یعنی مرد نمی‌تواند بگوید گنجی که در مثلث برموداس را مهریه‌ی زن قرار دهد.

 

دریافت مهریه بعد از فوت

هر نوع مهریه مثل سکه به همان قیمت روز مطالبه قابل وصول از ماترک شوهر است. حتی اگر شوهر زودتر فوت کرده باشد ، اگر شوهر در سال ۹۳ فوت کرده ولی همسر او در سال ۹۷ مهریه را به اجرا گذاشته و مهریه سکه باشد، همان قیمت سکه در زمان وصول و پرداخت ملاک است، اما اگر مهریه زوجه وجه نقد باشد می دانیم که به نرخ روز محاسبه می شود و اما تا زمان فوت شوهر به نرخ روز محاسبه می شود و نه زمان مطالبه زوجه ، حال این سوال پیش می آید که آیا می توان مهریه را از سهم الارث دریافت کرد یا خیر؟

چه اینکه شوهر در قید حیات باشد یا فوت کرده باشد اگر مرد سهم الارثی داشته باشد جزء اموال اوست و زوجه می تواند آنرا توقیف نماید. در زمان بعد از فوت مرد نیز این امکان برای زوجه فراهم است.

دریافت مهریه

دریافت مهریه

ارائه دادخواست به دادگاه

می توان برای دریافت مهریه از طریق ارائه دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی خانواده اقدام کرد. زن می تواند در صورت تمایل با نوشتن خواسته خود توسط خود یا مشاور یا وکیل دادگستری در فرم مخصوص (همان دادخواست) از دادگاه محل سکونت خود یا همسرش درخواست کند که حکم الزام همسر را به پرداخت مهریه صادر کند ، همچنین مهریه را می توان پس از صدور اجرائیه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی دریافت کرد.

با صدور برگ اجرائیه از دفترخانه تنظیم سند رسمی، متقاضی مهریه می تواند به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مراجعه و با معرفی نشانی مرد (همسر) درخواست وصول مهریه را ارائه کند. هچنان که می تواند مالی از مرد مانند حساب بانکی،‌ پلاک ثبتی، سهم یا حتی طلب قطعی وی را از دیگران برای توقیف و وصول مهریه معرفی کند.

 

قوانین دریافت مهریه

۱٫ ماده ۱۰۸۰ تعیین مقدار دریاف مهر منوط به رضایت طرفین است.
۲٫ ماده ۱۰۸۱ اگر در عقد نکاح شرط شود که در صورت عدم تادیه مهر در مدت معین نکاح باطل خواهد بود نکاح و مهر صحیح ولی شرط باطل است.
۳٫ ماده ۱۰۸۲ به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد.
۴٫ تبصره: چنانچه دریافت مهر وجه رایج باشد متناسب با تغییرشاخص (شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی مناطق شهری ایران) تعیینی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌شود.
۵٫ ماده ۱۰۸۳ برای تادیه تمام یا قسمتی از مهر می‌توان مدت یا اقساطی قرار داد.
۶٫ ماده ۱۰۸۴ هرگاه مهر عین معین باشد و معلوم گردد قبل از عقد معیوب بوده و یا بعد از عقد و قبل از تسلیم معیوب و یا تلف شود شوهر ضامن عیب و تلف است. 

قوانین ثانویه دریافت مهریه 

                  
۷٫ ماده ۱۰۸۵ زن می‌تواند تا دریافت مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.
۸٫ ماده ۱۰۸۶ اگر زن قبل از اخذ مهر به اختیار خود به ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمی‌تواند ازحکم ماده قبل استفاده کند، مع ذلک حقی که برای مطالبه مهر دارد ساقط نخواهد شد.
۹٫ ماده ۱۰۸۷ اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است وطرفین می‌توانند بعد از عقد دریافت مهر را به تراضی معین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

 

دریافت مهریه

دریافت مهریه

 

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  مشاوره تلفنی طلاق

عندالمطالبه و عندالاستطاعه

درسند رسمی ازدواج معنی عندالمطالبه، امکان درخواست دریافت مهریه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن این عبارت در سند رسمی ازدواج که به امضای همسر (مرد) رسیده باشد، زن هر وقت بخواهد می تواند مهریه را از مرد بخواهد، حتی زمانی که درحال زندگی مشترک هستند.

در سند رسمی ازدواج عندالاستطاعه یعنی شرط درخواست پرداخت مهریه دارا بودن مرد است. در صورت استفاده از این عبارت در متن سند رسمی ازدواج، درخواست مهریه از مرد مشروط به داشتن مال و توانایی مرد در پرداخت مهریه است. در هنگام ازداج حتمی باید به این نکات توجه بسیاری داشت.

وصول مهریه براساس درآمد

اگر زوج تمکن کافی از نظر مالی نداشته باشد. دادگاه مهریه را قسط بندی می‌کند و مرد موظف می‌شود در موعد مقرر میزان مشخص شده را به دادگاه اجرای احکام بپردازد. ولی در صورتی که مرد استطاعت داشته باشد مهریه به صورت کامل به زن پرداخت می شود ، در صورت به اجرا گذاشتن مهریه؛ مرد مادامی که مهریه‌ ی زن را به صورت کامل پرداخت نکند ممنوع‌الخروج می‌شود.

نکته : اگر مرد بتواند مهریه را پرداخت کند اما از پرداخت آن خودداری کند ، زن مهریه خود را به اصطلاح به اجرا می‌گذارد و اگرچه زن ظرف مدت ده روز دارایی شوهر را معرفی کند، قانون در صدد توقیف اموال مرد برمی‌آید و زن می‌تواند اقدام به توقیف فیزیکی کند، اگر مرد حقوق بگیر باشد تا یک چهارم آن ماهانه به زن تعلق می گیرد، تا زمانی که مهریه کاملاً پرداخت شود.

 

مزایای استفاده از وکیل طلاق و وکیل خانواده

افزایش سرعت دریافت مهریه ، کمک به مرد و زن با استفاده از قوانین حمایتی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ،کاهش درگیری ها و کدورت‌های بین زن و مرد ، بهره‌گیری از قوانین موجود در جهت رسیدگی به مهریه ، تامین کردن مهریه، نفقه و اجرت المثل زن ،بی شک یکی از آسانترین و سریعترین پرونده ها طلاق توافقی است.

اما اهل فن می دانند در جای که توافق های زوجین زیاد، مدت دار و یا پیچیده است، نیاز به کسی است که از اطلاعات حقوقی کافی در مورد چگونگی دریافت مهریه برخوردار باشد و به ظرایف و دقایق طلاق توافقی آگاه باشد. لذا توصیه بر این است که حتی الامکان در تمام مراحل از وکیل استفاده کنید.

 

دریافت مهریه

دریافت مهریه

 

قوانین جدید در خصوص اینترنت

مطابق قانون جدید خانواده، برای نپرداختن مهریه بیش از۱۱۰سکه، مرد بازداشت نمی شود. از سال ۱۳۷۷ با تصویب قانون محکومیت های مالی و تا پیش از صدور رای وحدت رویه مبنی بر امکان طرح ادعای اعسار (ناتوانی و تنگدستی) برای پرداخت مهریه پیش از توقیف و بازداشت مرد بدهکار مهریه، امکان بازداشت همه محکومان مالی – از جمله محکومان به پرداخت مهریه – به استناد آن قانون فراهم شده بود.

اما با صدور رای مذکور و اثبات یا احراز اعسار بسیاری از مردان بازداشت ایشان تا زمان اثبات دارا شدن آن ها منتفی می شد. اما قانونگذار این بار این تهدید قانونی را برای وصول مهریه های تا ۱۱۰ سکه طلا زنده کرده است

 

برای مطالعه بیشتر روی مقاله کلیک کنید :  دریافت نفقه

دریافت مهریه قانونی

ملاک قانون برای مهریه مقدار ثبت شده در عقدنامه است و حتی اگر زن مهر خود را ببخشد اما آن را ثبت نکند و یا اگر زوج به اجبار دست‌ نوشته‌ای مبنی بر بخشش مهریه از زن بگیرید؛ هیچکدام از این موارد وجاهت قانونی نداشته و ترتیب اثر نخواهند داشت.

مهریه در هنگام جاری شدن عقد در عقدنامه ذکر می‌شود و زن به محض جاری شدن عقد نسبت به مهریه ثبت شده حق تملک پیدا می کند و می تواند مهریه‌ی خود را مطالبه کند. نکته : زمانی که زن عروسی نکرده باشد و فقط در مرحله ی عقد باشد نصف مهریه به او تعلق میگیرد.

بخشش یا بذل مهریه

ابتدا میتوان گفت که دریافت مهریه و یا بخشیدن آن برعهده زن است و اوباید تشخیص دهد که کدام کار درست تر است ، مهریه را می توان به اصطلاح بخشید یا بذل کرد.‌

(بذل به معنی بخشش به کار برده می شود) به هر شکل و روشی که قابل اثبات و مستند باشد زن می تواند تمام یا بخشی از مهریه را به همسرش ببخشد یا از دریافت آن صرف نظر کند؛ در عین حال قانونگذار در ازدواج دائم این حق را برای زن پیش بینی کرده است تا پیش از دریافت مهریه بتواند از انجام وظایف خود به عنوان همسر خودداری کند.

دریافت مهریه

دریافت مهریه

رای نهایی درخواست طلاق به چه صورت است

پس از خوانده شدن حکم قطعی دادگاه پرونده به اجرای احکام ارجاع داده می شود. و از این به بعد زن ومرد ملاقاتی با هم نخواهند داشت و مرد هر ماه قسط مشخص شده را به دادگاه اجرای احکام می‌پردازد ، دادگاه اجرای احکام به عنوان واسطی بین زوج و زوجه عمل می‌کند تا از ملاقات بی مورد و خطرات و کدورات احتمالی پیشگیری کند و اگر مرد به هر دلیلی نتواند آنرا پرداخت کند زن می تواند نسبت به جلب مرد و به زندان انداختن او اقدام کند ،

در این موارد دادگاه از زوجه (زن) میخواهد که برای دریافت مهریه توافق کنند و یا مرد وقتی را برای پرداخت درخواست می کند که در صورت موافقت زوجه دادگاه زمانی را برای مرد مشخص کرده تا بتواند آن مبلغ یا سکه و یا هرچیز دیگر را تهیه کند و اگر نتواند او را روانه زندان خواهند کرد.

 

حبس را چگونه میتوان معنا کرد

حبس در لغت به معنی بازداشتن و نگه داشتن است به نظر مشهور فقهی، حق حبس زن پس از اقدام اختیاری او به انجام دادن وظیفه خود، ساقط می‌شود یعنی پس انجام اولین نزدیکی حق مزبور از بین می رود. وجود حق حبس برای زن، تمکن مالی (دارایی) مرد و حتی در صورت معسر بودن (فقیر یا ناتوان در پرداخت یک جای مهریه توسط مرد) نیست، و زن همچنان می تواند از حق مزبور استفاده کند.

در مادّه ۱۰۵۸ قانون مدنی حق حبس زن به رسمیت شناخته شده است. قابل ذکر است که زوجه میتواند تا زمان دریافت مهریه از تمکین (نزدیکی) خودداری کند وحتی می تواند از پذیرش حق ریاست شوهر بر خود و خانواده خودداری نماید.

 

دریافت مهریه

دریافت مهریه

دادن حق طلاق به زن

يكي از راهكارهاي جلوگيري از تعيين مهريه‌هاي سنگين دادن حق طلاق به زن است و اين حق را به طور مطلق از مرد گرفتن است، تا مرد ديگر اين حق مطلق را نداشته باشد و زن نيز بدون حق نباشد، در اين صورت زن ديگر لزومي نمي‌بيند براي تضمين زندگي‌ اش دریافت مهریه سنگين را تعيين كند، اين مهريه‌هاي سنگين زماني كه از سوي خانواده‌ها تعيين مي‌شود که ترسی از آینده زندگی دخترشان دارند.

تنها استدلالي كه اين خانواده‌ها درلزوم گرفت حق طلاق برای دخترشان را دارند، تضمين زندگي دخترشان است، اما این موضوع را باید در نظر داشت که اگر روزی هرکدام از زوجین به هر دلیلی نخواهد با دیگری باشد آن زندگی برای هر دوی آنها عذاب خواهد بود پس گرفتن حق طلاق برای زن خیلی کار مناسبی به نظر نمی آید.

امتیاز شما به این مقاله :
User Rating
5 based on 1 votes
Service Type
دریافت مهریه
Description
دریافت مهریه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *